Cieľom projektu je vybudovanie nových zastávok a nástupíšť, chodníkov a bezbariérového priechodu pre chodcov na zastávke ,,Hrad Devín“ a obojsmernej autobusovej zastávky.
Priechod pre chodcov bude bezbariérový, cez Kremeľskú ulicu, so stredovým ostrovčekom pre ochranu chodcov a dostatočným rozhľadom, samostatným nasvietením a vyznačením. Bude spĺňať podmienky vyplývajúce s Vyhlášky č. 532/2002 Z.z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu a o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu a o všeobecných technických požiadavkách na stavby užívané osobami s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie, aktuálnych platných Slovenských technických noriem, Zákona č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov a vyhlášky č. 30/2022 o dopravnom značení, ktorou sa vykonáva zákon o cestnej premávke.
Zastávky MHD budú riešené podľa príslušných stavebných a technických noriem a predpisov, ale aj v súlade s Koncepciou rozvoja mestskej hromadnej dopravy v Bratislave na roky 2013 – 2025 ( november 2016) a Manuálom verejných priestorov – Princípy a štandardy zastávok MHD spracovaným Metropolitným inštitútom Bratislavy. Nástupištia zastávok realizovať so zvýšenou nástupnou hranou 200 mm nad úrovňou priľahlej vozovky a s použitím zaoblenej hrany obrubníka voči pneumatikám dopravných prostriedkov tzv. Kasselský obrubník.
Zastávku požadujeme riešiť s dĺžkou hrany 20 metrov a šírkou nástupnej plochy minimálne 2 m optimálne 3,5 m aspoň v smere do centra, prípadne so samostatnou plochou na osadenie prístreška. Prístrešok požadujeme riešiť 4 m od označníka za dodržania minimálnej vzdialenosti pevných prekážok od nástupnej hrany. Je nutné poznamenať, že Oddelenie hromadnej dopravy Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy nevie garantovať, že v čase výstavby dopravnej infraštruktúry bude mať k dispozícii prístrešok od partnerského dodávateľa prístreškov, nakoľko nemá takéto prístrešky k dispozícii permanentne.
V priestore zastávok/križovatky požadujeme zachovať možnosť otočenia sa kĺbového autobusu MHD do smeru do centra, ako aj do smeru do Devínskej Novej Vsi. Otáčanie autobusov navrhnúť tak, aby bola zabezpečená obsluha aspoň niektorej zo zastávok (nástup-výstup cestujúcich). V návrhu sa zaoberať možnosťou (posúdenie možnosti vzhľadom na priestor) odstavenia minimálne jedného autobusu – prestávkovanie vodičov v priestore obratiska.
Jestvujúci podklad musí byt rovný a čistý v zmysle STN 73 6123 a následne bude zrealizovaná pokládka betónovej zmesi CB II (H); 70 mm; STN 73 6123, CB II (S);180 mm; typu CRETEPRINT, STN 73 6123), bez ražby a farby. Do betónovej zmesi bude vložená 2 x kari sieť 150/150/8 mm v hornej a dolnej časti dosky v zmysle STN 73 6123. Požiadavky na dilatačné škáry betónových vozoviek stanovuje STN 73 6123, ktorá škáry delí na pozdĺžne a priečne.
Začiatok a koniec zastávkových pruhov žiadame urobiť pod uhlom 60° k okraju nástupiska – chodníka
V rámci realizácie betónových zastávok MHD, použiť Kasselský obrubník.
Chodník pre peších požadujeme navrhnúť v súlade s STN 76 6110 tak, aby bola zachovaná šírka 1,5m pásu pre chodcov umožňujúceho jazdu detského kočíka, invalidného vozíka a chôdzu chodca s batožinou a ich pohyb v protismere s bezpečnostným odstupom 0,5 m. Celková šírka chodníka predstavuje 2,0 . novovybudovaný chodník je potrebné napojiť na existujúce pešie trasy tak aby bol bezpečný pohyb chodcov. Podľa požiadavky správcu napojiť na chodník po Hadiu ulicu. Pri vyústení Hadej cesty – ukončiť chodník v zmysle TP048 (Vyhláška 532/2002 Z. z.) + protiľahlú stranu chodníka upraviť v zmysle TP048. Zároveň požadujeme vymeniť značku č. 221 Cyklistická komunikácia za č.222 Spoločná cestička pre chodcov a cyklistov na cestičke smerujúcej pod hrad Devín.
Pri spracovaní dokumentácie je potrebné rešpektovať jestvujúce priľahlé plochy, stavebné objekty, inžinierske siete a majetkové pomery. Stavebné objekty musia byť prioritne umiestňované na pozemkoch vo vlastníctve hlavného mesta SR Bratislavy, prípadne Slovenskej Republiky. Zhotoviteľ je plne zodpovedný za koordináciu informácií a jednotlivých požadovaných služieb počínajúc od východiskových podkladov.
Cieľom je, aby výsledná kompletná dokumentácia predstavovala optimálne riešenie realizácie stavby. Všetky služby potrebné pre prípravu kompletnej dokumentácie, výkonu inžinierskej činnosti a výkonu autorského dozoru sú pre danú stavbu na seba neoddeliteľne naviazané a je povinnosťou zhotoviteľa, aby takýmto spôsobom k plneniu predmetu zákazky aj pristupoval.